Var med och fira SLMK 40 år!

I år fyller Svenska Läkare mot Kärnvapen 40 år och det kommer vi att fira med en digital tillställning med utdelande av 2021-års anti-atombombsdiplom, panelsamtal och nedslag i föreningens historia.

När: 10 september

Tid: Klockan 15.00-16.30

Var: https://www.youtube.com/watch?v=bBjep-qv1BE

Svenska Läkare mot Kärnvapen fyller 40 år! Det kommer vi att uppmärksamma den 10 september med ett digitalt firande med samtal om att arbeta för kärnvapennedrustning under 40 år och utdelande av föreningens anti-atombombsdiplom med efterföljande samtal. 

2021 års anti-atombombsdiplom

Vi är glada över att dela ut årets anti-atombombsdiplom till Margot Wallström!

Wallströms tid som utrikesminister präglades av ett genuint engagemang för nedrustning, liksom öppenhet och intresse för civilsamhällets synpunkter och perspektiv. Med en tydlig moralisk kompass och konstruktiva insatser för kärnvapennedrustning satte hon åter Sverige på kartan inom internationell nedrustningspolitik.

Deltagare:

Margot Wallström, tidigare utrikesminister

Åsa Lindström, ordförande Svenska Läkare mot Kärnvapen

David Victorin, vice ordförande Svenska Läkare mot Kärnvapen

Gunnar Westberg, styrelseledamot Svenska Läkare mot Kärnvapen

Moderator: Petra Tötterman Andorff, generalsekreterare Kvinna till Kvinna