Press: Kärnvapenfria stater står upp mot kärnvapenavskräckningen
Idag avslutades det tredje statspartsmötet för FN:s konvention om förbud mot kärnvapen. Det finns ett alternativ till den farliga och missriktade doktrinen om avskräckning som vi ser florera i många delar av vår värld. Lösningen är att eliminera kärnvapen så att de aldrig kan användas igen. Läs vårt pressmeddelande.
Det finns ett alternativ till den farliga och missriktade doktrinen om avskräckning som vi ser florera i många delar av vår värld. Lösningen är att eliminera kärnvapen så att de aldrig kan användas igen. Idag ser vi att alltfler argumenterar för kärnvapenupprustning och att skapa nya kärnvapenallianser. Kärnvapenavskräckning blir ett alltmer normaliserat begrepp i den svenska debatten. Statsparterna till FN:s konvention om förbud mot kärnvapen visar idag (7/3 2025) att det finns en annan väg att gå.
– Vi motsätter oss dagens normalisering av kärnvapen vilket vi menar främjar spridning och sätter stopp för det kärnvapentabu som skyddat oss sedan 1945. Ständig beredskap, förmåga och hot att begå massmord mot civila är en cynisk syn på säkerhet. Staterna på statspartsmöte visar en annan väg framåt och Sverige måste visa ansvarsfullhet och motsätta sig varje närmande till kärnvapen säger Josefin Lind, generalsekreterare Svenska Läkare mot Kärnvapen.
Statsparterna har under mötet antagit (som pågått under veckan) en politisk deklaration som uttrycker ”Som anslutande stater till kärnvapenförbudet kommer vi att fortsätta att förespråka det otvetydiga förkastandet av kärnvapen och obevekligt arbeta för deras avskaffande.” I deklarationen står det även att ”kärnvapen är ett hot mot säkerheten, och i slutändan existensen, för alla stater, oavsett om de innehar kärnvapen, stöder kärnvapenavskräckning eller bestämt motsätter sig det.”
– Enda sättet att sätta stopp för det hot som kärnvapen och kärnvapenavskräckning utgör mot allas säkerhet är att avskaffa kärnvapen. Riskerna är alltför höga och vi vet att det finns ingenting vi som läkare kan göra när kärnvapen väl används. Med ökad spridning av kärnvapen handlar det om när, inte om. Det har tydligt framkommit under statspartsmötet att konsekvenserna av kärnvapen sträcker sig långt bortom själva explosionen. Vi måste stoppa den oansvariga retoriken om att kärnvapen ger oss säkerhet, säger Vendela Englund Burnett, specialist i allmänmedicin och ordförande Svenska Läkare mot Kärnvapen.
I år är det 80 år sedan som kärnvapen användes mot de japanska städerna Hiroshima och Nagasaki, och de som överlevt kärnvapenanvändning och provsprängningar kräver rättvisa. De samhällen som drabbats av kärnvapen, inklusive ursprungsbefolkningar, har varit en viktig del av statspartmötet för att meningsfullt undersöka och förstärka det akuta behovet av att ta itu med de skador från användning och testning av kärnvapen, både medicinska, miljö och sociala.
När nu det tredje statspartsmötet för FN:s konvention om förbud mot kärnvapen avslutas är det tydligt vilka stater som tar ansvar för säkerhet och stabilitet, genom att kräva nedrustning och ansvarstagande för kärnvapendoktrinernas konsekvenser. Sverige måste sälla sig till rätt sida av historien.
Kontakt
I New York
Josefin Lind, generalsekreterare Svenska Läkare mot Kärnvapen
josefin.lind@slmk.org / 073 – 803 05 07
I Sverige
Vendela Englund Burnett, ordförande Svenska Läkare mot Kärnvapen
vendela.englund@slmk.org / 070 – 582 92 70
Om Svenska Läkare mot Kärnvapen
Svenska Läkare mot Kärnvapen grundades 1981 och har sedan dess arbetat för att kärnvapen ska avskaffas.
Svenska Läkare mot Kärnvapen mot kärnvapen driver den globala kampanjen ICAN i Sverige som 2017 mottog Nobels fredspris, för vårt arbete med att driva fram ett kärnvapenförbud i FN. Vi sitter i ICAN:s internationella styrgrupp.
Svenska Läkare mot Kärnvapen är den svenska sektionen av den internationella läkarrörelsen mot kärnvapen, IPPNW. IPPNW tilldelades 1985 Nobels fredspris för sitt arbete med att skapa medvetenhet och sprida information om de medicinska effekterna av kärnvapen. ICAN bildades 2007 på initiativ av IPPNW.