Blogg: Tänk tanken att kärnvapenavskräckning kan misslyckas
”Att medvetenheten om och förebyggandet av de katastrofala humanitära konsekvenserna av kärnvapen och en övertygelse om att förhindra dem, måste fortsätta att vägleda vårt arbete för att genomföra avtalet och främja kärnvapennedrustning.” Det är en del av den politiska deklarationen som antogs när statspartsmötet för FN:s kärnvapenkonvention avslutades idag den 7 mars. Läs vår blogg!
Om vi vågar tänka tanken att kärnvapenavskräckning kan misslyckas. Vad skulle det innebära för världen och för oss människor? I år markerar vi 80 år sedan kärnvapen användes och ödelade de båda japanska städerna Hiroshima och Nagasaki och över 230 000 människor dog omedelbart eller av sina skador under de följande månaderna. Människor vårdas på Röda Korsets sjukhus i Hiroshima och Nagasaki än idag för skador och sjukdomar uppkomna av dessa två bomber. Med insikten av vad kärnvapen kan göra med människor borde det vara en omöjlighet att inte arbeta för en kärnvapenfri värld. Statsparterna till FN:s kärnvapenkonvention leder det arbete som kärnvapenstaterna borde göra.
Idag fredag avslutades det tredje statspartsmötet för FN:s konvention om förbud mot kärnvapen med en tydlig agenda för en värld utan kärnvapen.
Staterna antog en politisk deklaration där de skriver ”Att medvetenheten om och förebyggandet av de katastrofala humanitära konsekvenserna av kärnvapen och en övertygelse om att förhindra dem, måste fortsätta att vägleda vårt arbete för att genomföra avtalet och främja kärnvapennedrustning.” Vidare skriver de ”Mitt bland aldrig tidigare skådade, sammankopplade och komplexa globala utmaningar förblir det överhängande hotet om kärnvapenkonflikt ett existentiellt hot mot mänskligheten. TPNW står som en ledstjärna av hopp i dessa turbulenta tider.”
I vår del av världen, Norden och Europa gör debattörer, skribenter, militärer och statsledare det totalt motsatta. De uttrycker behov av, och en önskan om att sprida kärnvapen till fler länder och möta hot om kärnvapen med fler kärnvapen. Deras beteende triggar och ökar riskerna, höjer tonläget och skapar större osäkerhet. Ju fler kärnvapen som finns i världen, desto större är risken att de används. Att det inte finns några säkra händer för kärnvapen har den senaste tiden med all tydlighet visat.
Det är så paradoxalt att sitta i ett rum med stater förkastar avskräckning och de, som bär och kommer att bära effekterna av kärnvapenanvändning kräver att kärnvapenstaterna tar sitt ansvar och samtidigt se svenska röster för en svensk, nordisk eller europeisk kärnvapenarsenal. Som om de inte förstår vad de riskerar, det hot de utsätter oss för, de som de ska beskydda. Vi vill se större ansvarsfullhet och respekt för de katastrofala konsekvenser som kärnvapen står för. Världen behöver mer.