Press: Minnet av Hiroshima och Nagasaki lever kvar
Den oerhörda hettan av atombomberna i Hiroshima och Nagasaki fick hela kroppar att fullständigt förångas, inte ens människors DNA fanns kvar för att identifiera vilka som försvunnit. Städerna låg i ruiner och kvar på väggar och trappor fanns skuggor som etsas fast av den starka ljusblixten och som vittnar om liv som togs alldeles för tidigt. Två städer, två kärnvapen, över 200 000 döda. Den 6 augusti uppmärksammar vi Hiroshimadagen och minns de som föll offer för kärnvapnens katastrofala konsekvenser. Läs vårt pressmeddelande här.
Minnet av Hiroshima och Nagasaki lever kvar – årets anti-atombombsdiplom delas ut
Den oerhörda hettan av atombomberna i Hiroshima och Nagasaki fick hela kroppar att fullständigt förångas, inte ens människors DNA fanns kvar för att identifiera vilka som försvunnit. Städerna låg i ruiner och kvar på väggar och trappor fanns skuggor som etsas fast av den starka ljusblixten och som vittnar om liv som togs alldeles för tidigt. Två städer, två kärnvapen, över 200 000 döda. Den 6 augusti uppmärksammar vi Hiroshimadagen och minns de som föll offer för kärnvapnens katastrofala konsekvenser.
– Kärnvapen är inga vapen som går att försvara sig med, de skapar inte säkerhet och inga ”avskräckande effekter” kan någonsin rättfärdiga vapen som kan utplåna hela städer, liv och framtid. Kärnvapen förintar därmed inte bara målet utan även avsändarens mänsklighet. Vi får inte vänja oss vid tanken på massförintelse. Vi måste reagera – för de som dog, för de som överlevde med ärr för livet, och för våra barn som har rätt till en framtid fri från kärnvapenhot, säger Vendela Englund Burnett, ordförande Svenska Läkare mot Kärnvapen och specialist i allmänmedicin.
I Storkyrkan i Stockholm kommer vi även att dela ut årets anti-atombombsdiplom till Pierre Schori som gjort betydande insatser för en kärnvapenfri värld.
– Lagren av kärnvapen räcker till för att göra slut på den mänskliga civilisationen i ett snabbt självmord, samtidigt som vi har tillagt risken av ett långsamt självmord genom den globala uppvärmningen, säger Pierre Schori, årets mottagare av anti-atombombsdiplomet.
Vi ställer gärna upp på intervjuer. Vi kan bland annat prata om vad händer när ett kärnvapen detonerar, humanitära och medicinska konsekvenser av användandet av kärnvapen skulle kunna få, klimatkonsekvenser efter ett globalt eller regionalt kärnvapenkrig, beredskap, försvar och säkerhetspolitik när det kommer till kärnvapen.
PROGRAM 6 AUGUSTI 2025
Stockholm, Storkyrkan
Kl. 17.00
Utdelning av årets anti-atombombsdiplom till Pierre Schori
Talare: Victor Galaz, skribent, författare och forskare
Sång och musik
Göteborg, Fredslunden
Kl. 18.30
Talare: Ulf Bjereld, professor, Göteborgs Universitet
Sång och musik av Matilda Magnusson och Jazzmusiker för Fred
Kontakt
Vendela Englund Burnett, ordförande Svenska Läkare mot Kärnvapen
vendela.englund@slmk.org / 070 – 582 92 70
Josefin Lind, generalsekreterare Svenska Läkare mot Kärnvapen
Josefin.lind@slmk.org / 073 – 803 50 07
Om Svenska Läkare mot Kärnvapen
Krig tar människoliv. Men i krigssituationer kan modern sjukvård och läkare fortfarande rädda många. Vid ett kärnvapenkrig försvinner den möjligheten. Vid ett kärnvapenkrig försvinner alla möjligheter. Därför arbetar vi för att avskaffa kärnvapen, innan de används igen. Läs mer om oss och våra två nobelpris från 1985 och 2017 på SLMK.org.